پرده هوا چیست؟ | انواع پرده هوا

پرده هوا - پرده هوا چیست

آیا میدانید پرده هوا چیست؟ پرده هوا، جریانی از هواست که به وسیله‌ی آن دو بخش سرد و گرم از یکدیگر جدا می‌شوند. دستگاه پرده هوا  وسیله‌ای فن‌دار است که برای جلوگیری از جابجایی گرد و غبار، آلودگی یا نفوذ حشرات و یا حفظ انرژی بین بخش‌های داخلی یک ساختمان نصب می‌شود. پرده‌ هوا برای جداسازی بین دو قسمت از یک ساختمان، یا بین محیط‌های داخلی و خارجی بدون محدود کردن دسترسی استفاده می‌شود.

پرده هوا به چه منظور استفاده می‌شود؟

این دستگاه با استفاده از یک فن، پرده‌ای از هوا را در جهت پایین جریان می‌دهد. هوای جریان داده شده مانعی نامرئی ایجاد کرده که از ورود هوای گرم یا سرد به درگاه ساختمان جلوگیری می‌کند و باعث کنترل دمای محیط می‌شود. از پرده‌ هوا همچنین برای جلوگیری از ورود آلودگی‌، نفوذ حشرات، گرد و غبار، گرده گل و سایر ذرات به فضای داخلی استفاده می‌شود.

پرده‌ هوا جایگزینی ایده‌آل برای درب‌های سنتی است. نه تنها این دستگاه محدودیتی برای تردد افراد ایجاد نمی‌کند، بلکه اجازه‌ ورود آلودگی‌ و ذرات اضافی را به فضای داخلی نمی‌دهد.

تصویری از پرده هوا در ورودی یک ساختمان - پرده هوا چیست

پرده هوا چگونه کار می کند؟

با توجه به توضیحات حال به خوبی می‌دانید پرده هوا چیست. اما چگونه کار می‌کند؟ پرده هوا جریان باد رو به پایین همانند مانعی به منظور انسداد انتقال هوا بین دو فضا عمل می‌کند. این جریان می‌بایست آنقدر قوی باشد که بتواند ذرات آلاینده‌ را به سمت پایین پرتاب کرده و از ورودی درگاه محافظت کند.

پرده هوا به دو صورت طراحی شده است:

 • پرده‌ی هوای گرم شده:

  این دستگاه از ورود آلودگی‌هایی مانند گرد و غبار جلوگیری می‌کند، اما هدف اصلی آن‌ جلوگیری از خروج گرما است و معمولاً در مکان‌هایی که تهویه و کنترل دما در اولویت است مانند ورودی مراکز خرید و فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  پرده هوای گرم شده در طی ماه‌های زمستان گرما را به داخل ساختمان هدایت کرده و از خروج آن جلوگیری می‌کند، که این عمل، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی را برای تأسیسات فراهم می‌کند.

 • پرده‌ی هوای گرم نشده:

  این دستگاه در مناطقی استفاده می‌شود که نگرانی اصلی کنترل ورودی آلاینده‌ها به فضای داخلی است. جریان باد به سمت پایین، پرده‌ایی از هوا تشکیل داده که از حرکت آزادانه‌ی گرد و غبار و ذرات اضافی در بین دو فضا جلوگیری می‌کند.
  پرده‌ی هوای گرم نشده اغلب در مناطقی که کیفیت هوا و تمیزی آن بسیار مهم است، مانند: بیمارستان‌ها، فروشگاه‌های محصولات آرایشی بهداشتی و رستوران‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: از مزایای خرید ایران رادیاتور چه می‌دانید؟

موارد استفاده از پرده هوا

پرده هوا یک راه حل ایده‌آل برای کنترل دما و جریان هوا بین دو محیط است.
قابلیت انعطاف پذیری و مطمئن بودن آن، این دستگاه را برای طیف گسترده ای از مکان‌ها قابل استفاده می‌کند.

رستوران ها:

پرده هوا می تواند با حفظ دمای خنک یا گرم محیط رستوران، باعث راحتی و آسایش مشتری هنگام ورود و خروج شود. همچنین پرده هوا با حفظ انرژی گرما و سرما در هنگام باز و بسته شدن در می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های گرمایش و سرمایش بشود.

مراکز خرید و فروشگاه‌های مصالح ساختمانی:

حفظ دمای مطلوب در داخل مراکز خرید بزرگ تجاری می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. وجود پرده هوا در ورودی یک فروشگاه تجاری اطمینان می‌دهد که مشتری‌ها و کارمندان بدون توجه به درجه حرارت محیط بیرونی، در داخل فروشگاه راحت هستند.

آشپزخانه و ورودی فریزرهای صنعتی:

پرده هوا از خروج هوای سرد در فریزرهای صنعتی بخصوص زمانیکه در آن باز می‌شود، جلوگیری می‌کند.
این دستگاه همچنین از ورود حشرات و ذرات آلاینده به این قسمت‌ها که محل مهمی برای نگهداری مواد غذایی هستند، جلوگیری می‌کند.

 عدم خروج هوای سرد از این بخش‌ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شده و همچنین با کاهش اتلاف سرما پس از باز کردن درب می‌تواند، روی میزان استهلاک دستگاه فریزر تأثیر مثبتی بگذارد.

تصویری از پرده هوا در ورودی یک ساختمان - پرده هوا چیست

فروشگاه‌های تزئینات بدنه اتومبیل:

در بعضی از قسمت‌های این نوع فروشگاه‌ها، که جزئیات یا نقاشی روی بدنه خودرو در آنجا اجرا می‌شود، هوا باید بدون گرد و غبار و کاملا تمیز باشد.
پرده هوا، از انتقال ذرات معلق در هوا از سایر قسمت‌های فروشگاه به غرفه رنگ جلوگیری می‌کند.

انبارها:

بخش خروج و پذیرش بار یک انبار اغلب با وجود رفت و آمدهای دائمی ماشین‌های حمل بار، منبع گرد و خاک و ذرات آلاینده است.
نصب پرده هوا روی درهای اسکله و سایر درگاه‌های مختلف انبار می‌تواند از ورود آلاینده ها و این ریز ذرات جلوگیری کند.

بیمارستانها و درمانگاه‌ها:

وجود پرده هوا در این مکان‌ها نه تنها موجب بهبود کیفی هوا و راحتی بیماران و کارمندان می‌شود، بلکه از قسمت‌های حساس بیمارستان و یا بخش مراقبت‌های ویژه در برابر آلودگی‌های خارجی که ممکن است برای بیماران مضر باشد، محافظت می‌کند. جریان باد ایجاد شده توسط پرده هوا، راهی ایده آل برای انتقال باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در هوا به سمت پایین است که در واقع از درگاه‌هایی که به مناطق حساس، مانند بخش‌های مراقبت ویژه یا مجموعه های جراحی راه دارند دور است.

نکاتی در مورد نگهداری از پرده هوا

 1. دستگاه پرده هوا را باید در مکان هایی نصب کنید که امکان ورود آب به داخل دستگاه وجود نداشته باشد.
 2. برای تمیز کردن دستگاه پرده هوا از بنزین، تینر یا مواد شیمیایی استفاده نکنید.

سخن پایانی

استفاده از پرده‌ هوا یک روش موثر برای جداسازی هوای دو محیط است. این دستگاه به عنوان یک مانع مجازی برای بسیاری از مکان‌ها قابل استفاده است، که موجب جلوگیری از اتلاف حرارت، سرمایش و همچنین از بین بردن جریان آلاینده ها می‌شود.

برای خرید انواع پرده هوا میتوانید با شماره های درج شده درقسمت تماس با ما تهویه ناب تماس حاصل فرمایید. 

 

کلیدواژه : پرده هوا
زرناز امامی
ارسال دیدگاه