سیستم VRF چیست؟ |کاربرد آن را میدانید؟

سیستم VRF بر روی بام - سیستم VRF چیست؟

سیستم VRF

سیستم VRF (مخفف عبارت Variable Refrigerant Flow )، جزو یکی از سیستم‌های پیشرفته HVAC است که استفاده از آن در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری کاربرد زیادی دارد. این سیستم با نام VRV (مخفف عبارت Variable Refrigerant Volume) نیز شناخته می‌شود.

 VRFمعمولاً سیستم های تمام الکتریکی هستند که از پمپ های حرارتی منبع هوا یا آب برای تأمین گرمایش و سرمایش فضا در ساختمان استفاده می‌کنند. سیستم های VRF می‌توانند چندین منطقه در یک ساختمان را با توجه به نیاز آن بخش، به سیستم گرمایش یا سرمایش تهویه کنند.

ساختار سیستم‌های VRF

سیستم VRF از یک یونیت خارجی تشکیل شده که شامل دو بخش کمپرسور و کندانسور است که در خارج از ساختمان نصب شده و چندین یونیت داخلی یا هوا‌رسان که داخل ساختمان و در قسمت‌های مختلف تعبیه می‌گردد.

با استفاده از فن‌آوری‌های کنترل پیچیده، سیستم های VRF توانایی تعدیل مقدار مبرد ارسال شده را به طور مستقل و هماهنگ با بارهای تهویه مطبوع به هر منطقه دارند و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند. سیستم های VRF از مبرد برای انتقال گرما در سراسر ساختمان (در مقابل آب یا هوا) استفاده می‌کنند ، که به آنها این امکان می‌دهد، که انرژی را به طور موثرتری استفاده کنند.

فناوری VRF مدتیست که در بازارهای جهانی (اروپا ، آسیا) موجود شده، اگرچه تا همین اواخر در آمریکای شمالی، علاقه کمی به فناوری VRF وجود داشت اما عوامل متعدد ، از جمله کاهش اثرات تخریب کننده‌ی زیست محیطی مبرد، پیشرفت های فنآوری و استفاده از اجزای اصلی سیستم های VRF (به عنوان مثال ، فن ها و کمپرسورهای با سرعت متغیر ، فنآوری پمپ حرارتی و کنترل های پیشرفته) به افزایش آگاهی از سیستم های VRF کمک کرده است و موجب افزایش مصرف آن در بیشتر نقاط جهان شده است..

سیستم های VRF نسخه های وسیع تری از سیستم‌های تهویه مطبوع بدون مجرا هستند. با استفاده از مبرد ، سیستم های VRF گرما را بین یک واحد خارجی و یک واحد داخلی که برای گرم کردن یا خنک کردن یک منطقه خاص در یک ساختمان استفاده می شود، انتقال می دهند. کنترل‌های پیچیده‌ی این سیستم این اجازه را می‌دهد که تا چندین واحد داخلی بر روی همان حلقه اصلی مبرد قرار گیرند تا تعداد خطوط مورد نیاز برای انتقال مبرد در سراسر ساختمان به حداقل برسد. از کمپرسورها و فن‌های متغیر با سرعت متغیر برای به حداقل رساندن مصرف انرژی هنگام کار سیستم در شرایط نیمه بار استفاده می‌شود.

سیستم VRF بر روی بام - سیستم VRF چیست؟

عناصر اصلی

واحد بیرونی

ساختار گرمایش و سرمایش یک سیستم VRF معمولاً یک منبع هوا یا پمپ حرارتی منبع آب است که در فضای خارجی ساختمان نصب می‌شود.

 

واحدهای داخلی

مبرد از یك واحد خارجی به یكی از واحدهای داخلی بسته می‌شود، كه هر یك از آنها وظیفه گرمایش و سرمایش یك منطقه خاص در ساختمان را برعهده دارند. واحدهای داخلی با استفاده از شیرهای انبساطی خطی یا الکترونیکی (EEV) میزان گرمای ورودی به یک فضا را کنترل می‌کنند. این واحدها با دمیدن هوا بر روی سیم پیچ واحد، گرما را بین مبرد و هوای محیط را مبادله می‌کنند. در هنگام تبادل حرارت، مبرد متراکم یا تبخیر می‌شود و به واسطه‌ی بازیابی گرما یا سرما مستقیماً به واحد خارجی بازمیگردد، یعنی جایی که متعاقباً دوباره گرم یا سرد می‌شود.

مبرد

VRF ها از یک مبرد R-410a  که میزان انرژی بیشتری نسبت به آب یا باد دارد استفاده می‌کنند. مفهوم این موضوع این است که برای جابجایی مقدار مشخصی گرما، به حجم کمتری بخار یا مبرد مایع نیاز دارد و این می‌تواند باعث صرفه جویی در انرژی مصرفی موتور و انتقال موثرتر گرما به دیگر قسمت‌ها شود. R-410a یک ترکیب تخریب کننده ازن است ولی با این حال ، R-410a پتانسیل گرمایش زیادی دارد، بنابراین باید به درستی جمع آوری و دفع شود.

واحد بازیابی گرما

یک واحد بازیابی گرما (HRU) امکان گرمایش و سرمایش همزمان چندین منطقه جداگانه را که در حلقه اصلی مبرد قرار دارند، فراهم می‌کند.
به عنوان مثال، یک HRU ممکن است گرمای مبرد بازگشته از یک منطقه خنک شده را خارج کرده و به منطقه دیگری که نیازمند گرمایش است ببرد.
این دستگاه با استفاده مجدد از گرمای قابل بازیافت محلی می‌توانند اندازه بارهای کلی گرمایش و سرمایش را که باید توسط واحد خارجی تأمین شود، کاهش دهند.

موتورهای کارآمد

واحدهای فن کوئل را می‌توان با موتورهای سرعت متغیر الکتریکی، مانند موتورهای مکش الکترونیکی (ECM) مجهز کرد تا با تغییر توده گرمایش و سرمایش، میزان جریان هوا را تعدیل کند.
فن‌هایی که هنگام گرمایش و سرمایش با سرعت کمتری کار می‌کنند، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند و غالباً مزیت بی‌صدا بودن را نیز دارند.

بیشتر بخوانید: اسپلیت ایستاده یا کولر گازی؟

هزینه های اجرا

هزینه‌ها به نسبت پیچیدگی پروژه و فناوری انتخاب شده پمپ حرارتی بستگی داشته و متفاوت خواهد بود. قیمت دستمزد نصب گرمایش مجدد برقی تقریباً 20٪ است.

مزایای استفاده از سیستم VRF:

در صورت استفاده از سیستم VRF برای هر اتاق یا فضای مشخصی در ساختمان، یک یونیت داخلی به طور جداگانه مانند کولرگازی و فن‌کوئل تعبیه می‌شود که قابلیت کنترل میزان دما در هر بخش به طور مستقل وجود داشته باشد. این چنین می توان برخلاف سیستمی چون داکت اسپلیت، هر فضایی را متناسب با کاربری و نیاز افراد ساکن در آن قسمت کنترل نمود.

امکان سرمایش و گرمایش همزمان تمامی زون‌ها در نوع سه لوله‌ای سیستم های VRF (به مانند فن کویل های چهار لوله ای) سیستم VRF در مقایسه با کولر گازی و داکت اسپلیت، مصرف برق کمتری دارد.

برای خرید سیستم‌های VRF میتوانید با شماره های درج شده درقسمت تماس با ما تهویه ناب تماس حاصل فرمایید. 

 

زرناز امامی
ارسال دیدگاه