داکت اسپلیت چیست؟ | مزایا و معایب داکت اسپلیت

اتاق هتل که دارای داکت اسپلیت است - داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت (ducted split) رایج‌ترین و پرکاربردترین سیستم تهویه مطبوع یا همان سیستم سرمایشی گرمایشی در فضای داخلی ساختمان‌های حال حاضر دنیاست. داکت‌اسپلیت یا اسپلیت کانالی شباهت‌های زیادی به دیگر انواع اسپلیت همانند کولرهای گازی دارد اما باید بدانیم که این دو یکی نیستند. مهم‌ترین نکته‌ای که داکت‌اسپلیت را از کولرهای گازی دیواری و عمودی متفاوت می‌سازد محل و چگونگی نصب این دو سیستم است: در کولرهای گازی معمولا یونیت داخلی به صورت دیواری و یا روی سقف (روکار) نصب می‌شود، ولی یونیت داخلی یا همان هواساز داکت اسپلیت داخل دیوار و درون سقف‌های کاذب (توکار) کار گذاشته می‌شوند. این سیستم تهویه که امروزه در کثیری از ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و ویلایی استفاده می‌شود، دارای دو بخش اساسی است: یونیت داخلی یا هواساز، و یونیت خارجی یا کندانسور سیستم.

داکت اسپلیت میتسوبیشی - داکت اسپلیت

نصب و نحوه کار داکت اسپلیت

یونیت داخلی داکت اسپلیت به صورت توکار در سقف‌های کاذب و در راهروی میان اتاق‌ها و یا بالای سقف محدوده پذیرایی خانه نصب می‌شود. این قسمت داخلی توسط سیم‌هایی مسی به محیطی خارجی در فضای آزاد به بخش خارجی سیستم، یعنی کندانسینگ یونیت یا همان کندانسور می‌رسد. بخش خارجی و داخلی داکت اسپلیت پیوسته به یکدیگر متصل هستند. یونیت خارجی‌ای که خارج از فضای داخلی ساختمان و در هوای آزاد قرار می‌گیرد متشکل از کویل کندانسور، کمپرسور، و فن کندانسور است.

پس از نصب یونیت داخلی در فضای داخل خانه و در سقف‌های کاذب، کانال‌هایی در سقف کاذب بخش‌های مختلف خانه مثل اتاق‌ها و آشپزخانه کار گذاشته می‌شوند که یونیت داخلی بتواند هوای آن قسمت‌ها را نیز تهویه کرده و هوای تازه را در تمامی این قسمت‌ها به مساوات و پس از تنظیم دما توزیع کند. هنگامی که کانال‌های داخلی داکت اسپلیت به درستی در یک واحد مسکونی پخش شوند، هوا و دمای آن واحد به صورتی متعادل و همگن در کل واحد وجود دارد. پس اولین قدم برای نصب اصولی داکت اسپلیت کانال‌کشی فنی است و سپس نصب و اتصال میله‌های مسی میان دو یونیت برای جریان یافتن آب گرم در آن. گفتنی است که مشابهت داکت اسپلیت و کولر گازی تنها در پردازش سیستم سرمایشی است و سیستم گرمایشی داکت اسپلیت به طور کلی ساختار متفاوتی دارد.

بیشتر بخوانید: اسپلیت چیست؟

انواع داکت اسپلیت

امروزه سیستم‌های داکت اسپلیت را با توجه به تنوع معماری و شکل و شمایل ساختمان‌ها و نیاز آن‌ها می‌سازند، به همین دلیل انواع مختلفی از سیستم داکت اسپلیت در بازار وجود دارد. با این همه، مهم‌ترین دسته‌بندی‌ای که می‌توان از داکت اسپلیت‌ها ارائه داد، دسته‌بندی‌ای است که با محوریت نیروی محرکه کمپرسور داکت اسپلیت‌ها را به دو نوع تقسیم می‌کند:

داکت اسپلیت اینورتر (inverter ducted split) و داکت‌ اسپلیت معمولی.

فرق این دو نوع سیستم در نحوه بکارگیری نیروی کمپرسور در تهویه هوای ساختمان است. در داکت اسپلیت اینورتر، کمپرسور ما به جای داشتن یک حد آستانه ثابت تعریف‌شده و اتوماتیک‌مانند (set point)، دارای امکان دور متغیر است. به این معنی که در داکت‌اسپلیت از نوع اول، دما قابل تنظیم است و دور کمپرسور با توجه به میزان دمایی که شما انتخاب کرده‌اید شروع به کار می‌کند.

در این صورت، به هنگام خنک بودن هوا دور متغیر کم شده و در هنگام گرما دور متغیر رو به زیاد شدن می‌نهد. به عبارتی وقتی ما از داکت اسپلیت اینورتر استفاده می‌کنیم می‌توانیم میزان استفاده از نیروی کمپرسور را با توجه به نیاز ساختمان خود کنترل کنیم که همین امر نهایتا منجر به صرفه‌جویی در مصرف برق و جلوگیری از استهلاک سریع یونیت و کمپرسور یونیت می‌شود. داکت اسپلیت اینورتر البته در سایز و ابعاد هم از نوع معمولی آن متفاوت است و معمولا مقدار کمتری فضا را اشغال می‌کند.

حال آنکه در نوع معمولی داکت اسپلیت، ما دارای یک ست پوینت هستیم، به این معنی که یه نقطه مشخص برای کمپرسور ما تعریف شده است که در صورتی که دمای اتاق یا محل به آن نقطه برسد، کمپرسور توسط ترموستات خاموش می‌شود، و با بالا رفتن مجدد دما در همان اتاق، کمپرسور دوباره شروع به کار می‌کند. کار کمپرسور در اینجا مبتنی بر همان دور یا قدرت ثابت است.

این تناوب و تداوم کار کمپرسور که وابسته به نقطه دمای تعریف‌شده است، کمپرسور را در مدت‌زمانی کوتاه از کارافتاده و فرسوده می‌کند و مصرف روزانه برق داکت اسپلیت را چند برابر بالا می‌برد. استفاده از داکت اسپلیت اینورتر یک مزیت دیگر هم دارد و آن کاهش سر و صدای یونیت خارجی به هنگام کار کردن است. به دلیل این مزیت‌ها، از همان زمانی که داکت اسپلیت اینورتر به بازار آمده است، قیمتی بالاتر از داکت اسپلیت معمولی داشته و دارد.

داکت اسپلیت گرین - داکت اسپلیت

مزایا و معایب اصلی استفاده از سیستم‌های داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت‌ها هم مانند هر وسیله دیگری دارای چندی نواقص و چندی مزیت نسبت به سیستم‌های مشابه خود در بازار هستند. مزیت  اصلی داکت اسپلیت‌ها استفاده کم‌تر از انرژی و در نهایت کم‌هزینه‌تر بودن آن نسبت به دیگر سیستم‌ها در ساختمان‌هایی با متراژ بالاست. در نحوه نصب و راه‌اندازی نیز داکت‌اسپلیت‌ها به شکل قابل توجهی هزینه بسیار کم‌تری از سیستم‌های مشابه مثل انواع چیلرها و مینی چیلرها دارند.

شکل سر هم کردن و ساختار فنی کانال‌ها و یونیت‌ها هم به گونه‌ای است که به هنگام بروز عیب یا مشکل در کارکرد سیستم، زمان بسیار کمی برای عیب‌یابی آن نسبت به دیگر دستگاه‌ها صرف می‌شود. داکت اسپلیت‌ها معایبی هم دارند که بر سر اصلی‌ترین آن نوعی اتفاق نظر وجود دارد و معمولا عیب اول و عمومی داکت اسپلیت‌ها عدم وجود کنترل اتاق به اتاق یا قسمت به قسمت است. یعنی داکت اسپلیت‌ها فاقد سیستم تمرکز هستند و ترموستات به دلیل پوشش دادن کل فضا و عدم تقسیم‌بندی آن، دما و تهویه را در تمامی قسمت‌های یک واحد به یک میزان و شکل انجام می‌دهند و مهم نیست که فردی در اتاقی بخواهد که هوای اتاق سردتر از کل خانه باشد.

از دیگر معایب داکت‌اسپلیت‌ها که به هنگام نیاز به سیستم گرمایشی آشکار می‌شود، وابستگی به یک سیستم ثانوی برای اعمال گرمایش بر محیط است. در واقع یونیت خارجی دستگاه داکت‌اسپلیت در زمستان به طور کلی بی‌استفاده است چرا که گرما باید به واسطه سیستمی دیگر مثل موتورخانه در محیط پخش شود. سر و صدای زیاد داکت اسپلیت‌ها که از اغلب از سقف‌های کاذب عبور کرده و در فضای داخلی شنیده می‌شود هم میان کاربران و متخصصان محل بحث است، که البته پس از مدتی استفاده می‌توان به آن عادت کرد.

برای خرید انواع پکیج‌های ایران رادیاتور میتوانید با شماره های درج شده درقسمت تماس با ما تهویه ناب تماس حاصل فرمایید. 

کلیدواژه : داکت اسپلیت
زرناز امامی
ارسال دیدگاه